Translation talk:B powerplant txt/pl

From UFO:AI
Jump to navigation Jump to search

Projekty -- Elektrownia

POZIOM DOSTĘPU: CZARNY

Jednostka interwencyjna PHALANX

Dokument techniczny, Kategoria Sigma - tylko do wglądu dowódcy

Sporządzony: 16 Marzec 2084

Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich


Przegląd

PHALANX, nawet zaraz po utworzeniu w 1955, miał kłopoty z wygenerowaniem dostatecznej ilości energii elektrycznej, w celu zaspokojenia swoich potrzeb. Stare bazy były zmuszone do nieustannego sprowadzania jej z nie-emitujących źródeł, takich jak elektrownie wodne, przez ciągnące się kilometrami kable. Kompleksy takie były całkowicie zależne od zewnętrznych źródeł i doszczętnie sparaliżowane, kiedy sieć elektryczna ulegała awarii. Rosyjska rewolucja nuklearna umożliwiła pełne energetyczne usamodzielnienie się naszych podziemnych instalacji, nawet jeśli prowadzone są badania o wysokim współczynniku zużycia energii.

Nasze elektrownie korzystają z niemieckiego HEFR (High-Energy Fission Reactor), projektu wysoko efektywnego wzmacniacza energii. Jest to reaktor podkrytyczny, wywołuje rozszczepienie bez osiągania ciągłej reakcji łańcuchowej. Zamiast tego korzysta z zewnętrznego źródła neutronów, w tym wypadku generatora cząstek, do rozpoczęcia i podtrzymywania rozpadu. Ta metoda uwalnia wystarczającą ilość energii, aby podtrzymać pracę akceleratora cząstek, a nadwyżka zostaje przekierowana do zasilania pozostałych kompleksów bazy.

HEFR korzysta z toru zamiast z uranu i większość jego odpadów ulegnie naturalnemu rozpadowi osiągając poziom promieniowania pyłu węglowego w przeciągu zaledwie 500 lat. Dla porównania, połowiczny rozpad najczęściej używanych izotopów w broni nuklearnej i w reaktorach starszego typu to 24,110 lat dla plutonu (Pu-239) i 700 milionów lat dla uranu (U-235). Odpady ulegające szybkiemu rozpadowi jest łatwo przetworzyć w bloku końcowego procesu utylizacji, który należy do projektu. Po pełnym przejściu przez ten etap, odpady z HEFRa ulegną w ciągu tygodni rozpadowi do substancji o poziomie promieniowania bezpiecznym dla ludzi.

W naszym projekcie rdzeń reaktora i reszta współpracujących z nim elementów jest wbudowana w specjalną powłokę położoną znacznie głębiej niż pozostała część bazy. Tylko zbiorniki chłodziwa oraz wejścia serwisowe/kontrolne znajdują się na poziomie standardowym. Stanowi to zabezpieczenie w wypadku wystąpienia możliwego, aczkolwiek mało prawdopodobnego, scenariusza w którym nastąpi całkowita utrata chłodzenia rdzenia, co spowoduje jego stopienie.

Przyznaję, skopiowałem specyfikacje z różnorakich dokumentów, które przeczytałem na ten temat, fizyka nuklearna mnie przerasta, aczkolwiek potrafię zrozumieć podstawowe dane. Moc dostarczana przez jedną elektrownię w pełni zaspokaja potrzeby standardowej bazy. Jeżeli posiadamy zwiększoną ilość instalacji wyposażonych w sprzęt zużywający spore ilości energii, np. laboratoria, może zajść potrzeba budowy kolejnej, jednakże musi to pociągnąć za sobą odpowiedni wzrost obronności i poziomu zabezpieczeń, aby umożliwić skuteczną ochronę. Możemy łatwo i bezpiecznie magazynować wystarczającą ilość paliwa na dekady ciągłej pracy. Zabezpieczony kontener instalowany jest z każdym reaktorem, można uzupełniać jego zapas jeśli będzie to konieczne.

Sugerowana Doktryna Postępowania

Każda baza potrzebuje co najmniej jednej elektrowni, bez niej wiele modułów, wliczając Centrum Dowodzenia, nie może funkcjonować. Jeżeli istnieje zwiększone zapotrzebowanie na energię, może być konieczne wybudowanie dwóch, albo i więcej, aby nasze instalacje mogły pracować pełną parą.

Nasza strategia powinna zawierać szczegółowy plan obrony elektrowni. Uszkodzenia zbiorników chłodzących mogą mieć katastroficzne skutki, ze stopieniem reaktora włącznie. Możemy rozważyć jego wygaszenie w razie zagrożenia atakiem, aczkolwiek jego ponowne włączenie to proces długotrwały, podczas którego nie będziemy w stanie korzystać z części urządzeń o dużym poborze mocy. Radar, wyposażenie laboratorium, a nawet podnośniki w hangarach będą bezużyteczne.

Dodatki

Brak