Translation:Smokegren txt/pl

From UFO:AI
Jump to navigation Jump to search

Specyfikacja techniczna: Granat dymny

POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY

Jednostka interwencyjna PHALANX

Dokument techniczny, Kategoria Delta

Sporządzony: 20 Marca 2084

Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich




Przegląd

Atak Obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.

Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.

Granat dymny AF, zaprojektowany na zamówienie wojsk Unii Afrykańskiej walczących z kartelami przemytników diamentów, jest doskonałym przykładem konstrukcji, w której minimum nakładów pozwoliło na osiągnięcie maksimum efektu. Wydawałoby się, że w czasach przesycenia pola walki różnego rodzaju środkami rozpoznania (i zakłócania) elektronicznego, tak "prymitywne" rozwiązania, jak granaty służące do postawienia zasłony dymnej, przestaną odgrywać jakąkolwiek rolę. Nic podobnego – jak nieraz to już w przeszłości bywało, czasami najprostsze rozwiązania okazują się być najskuteczniejszymi.

Granat AF odróżnia się od innych konstrukcji sposobem generowania zasłony dymnej. Chemiczny aerozol nie jest rozpylany sukcesywnie poprzez otwory w konstrukcji, jak to ma miejsce w większości starszych rozwiązań, ale powstaje podczas reakcji tetrachlorku tytanu z powietrzem. Tetrachlorek zostaje rozrzucony w strefie eksplozji granatu podczas detonacji małego ładunku wybuchowego. Podczas wybuchu w powietrzu zostają także rozproszone kawałeczki folii metalowych oraz chemicznych substancji skutecznie zakłócających i odbijających fale elektromagnetyczne w paśmie radiowym oraz innych, wykorzystywanych dla elektronicznego obrazowania pola walki.

Tetrachlorek tytanu oraz inne dodatki wchodzące w skład ładunku granatu są tylko umiarkowanie szkodliwe dla ludzkiego zdrowia (szczególnie w porównaniu z bronią używaną przez Obcych). Natomiast dodatkowe substancje uwalniane w momencie eksplozji mogą być groźne – szczególnie należy unikać wdychania powietrza, w którym znalazły się uwolnione w wybuchu żelazne drobinki.

Sugerowana Doktryna Postepowania

Granaty dymne powinny być wykorzystywane na polu walki dla stworzenia zasłony dymnej pozwalającej na ukrycie ruchów naszych żołnierzy. Mogą być także przydatne dla ochrony cywili przed ogniem prowadzonym przez Obcych. Każdy z żołnierzy PHALANX powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden granat tego typu.

W warunkach silnego zadymienia polecane jest użycie masek gazowych.

Dodatki

Brak.




Typ uszkodzeń

Zdolność

Linki