Difference between revisions of "Translation:Flamer txt/pl"
m (moved Ekwipunek/Broń podstawowa/Miotacz ognia to Translation:Flamer txt/pl: Normalize translation pages) |
(No difference)
|
Latest revision as of 12:31, 2 October 2010
Specyfikacja techniczna: Miotacz ognia ADA 22
POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
Jednostka interwencyjna PHALANX
Dokument techniczny, Kategoria Delta
Sporządzony: 20 Marca 2084
Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
Przegląd
Atak Obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowotworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.
Atak na Bombaj, a także raporty o innych starciach z Obcymi wskazują, że ci ostatni najczęściej obierają za cel rejony o gęstym zaludnieniu. Przeważająca większość dotychczasowych potyczek z Obcymi odbywała się w specyficznych realiach walki w mieście. Nie pozostało to niezauważone w konkluzjach Programu Excalibur, dla potrzeb którego przeanalizowano i wyselekcjonowano uzbrojenie o największej bojowej efektywności w starciu na średnie i krótkie dystanse.
ADA-22, miotacz ognia produkcji irańskiej (nazywany przez żołnierzy Sprzymierzonych "Pochodnią Boga"), to prawdziwie imponujące osiągnięcie inżynierii wojskowej. Prawie w niczym nie przypomina ciężkiej i niezgrabnej broni z XX wieku, wymagającej zbiorników mieszczących łatwopalny materiał pod ciśnieniem, zwykle dźwiganych na plecach obsługującego miotacz żołnierza. W projekcie miotacza ADA-22 zbiornik ten został wyeliminowany, co pozwoliło jednocześnie usunąć całą plątaninę rurek i wężyków nieodłącznie przypisanych do takiego rozwiązania oraz radykalnie obniżyć wagę broni. Zamiast ciężkiego i dużego pojemnika, irańska konstrukcja wykorzystuje zamienne ładunki (pojemności jedynie 200 ml), które po opróżnieniu są odrzucane, robiąc miejsce na załadowanie kolejnego naboju, co jest łatwe i wygodne. Cały system jest genialny w swojej prostocie i zaskakująco niezawodny.
Najważniejszą częścią miotacza jest potężna pompa, zakończona dyszą rozpylającą rozprężoną zawartość zbiornika z substancją C-90. Mieszanka C-90 z powietrzem jest następnie zapalana przez iskrowniki (jeden główny i trzy rezerwowe), generujące 10 iskier na sekundę każdy, by zapewnić zapłon natychmiast po rozpyleniu mieszanki i nie pozwolić na zbytnie rozrzedzenie mieszaniny w powietrzu, co zmieniłoby jej parametry i mogło doprowadzić do zapłonu eksplozywnego.
Substancja C-90 używana w ładunkach miotacza ADA-22 charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami. Tworząc mieszaninę z powietrzem, spala się w sposób opisywany przez spowolnioną reakcję termobaryczną, nie powodując eksplozji. Płonąca mieszanina jest w stanie upiec każdą żywą tkankę w przeciągu sekund; temperatura, osiągająca w środku obłoku blisko 1700 stopni Celsjusza, wystarcza do stopienia tytanu. Jednocześnie, ze względu na swoją gazową, a nie koloidalną naturę, nie ma bezpośredniego kontaktu z celem ani nie osadza się w otoczeniu (jak np. ma to miejsce z napalmem), dzięki czemu wygenerowane ciepło łatwiej się rozprasza. Ta ostatnia cecha czyni C-90 zdecydowanie bezpieczniejszym w użyciu w terenie zamieszkanym przez ludzi, niż napalm.
Jedyne wady miotacza ADA-22 to krótki zasięg i stosunkowo trudna w naprawie mechanika. Nie są to jednak wady rzeczywiście poważne.
W specyfikacji wewnętrznej PHALANX opisywany miotacz ognia posiada oznaczenie CRC-FL.
Sugerowana Doktryna Postępowania
Miotacz ognia CRC-FL jest bronią przeznaczoną do walki w starciu bezpośrednim. Ze względu na powyższy fakt oraz sporą wagę broni, obsługujący go żołnierze powinni posiadać dobrą szybkość i siłę, by w pełni wykorzystać jej potencjał.
Warto zauważyć, że miotacze ognia zwykle świetnie sprawdzają się przy urządzaniu zasadzek.
Dodatki
CRC-FL nie powinien być używany, jeśli zachodzi obawa, że w bezpośredniej strefie rażenia mogą znaleźć się cywile.