Talk:Ekwipunek/Broń dodatkowa/Mini-strzelba

From UFO:AI

Specyfikacja techniczna: Ministrzelba

POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY

Jednostka interwencyjna PHALANX

Dokument techniczny, Kategoria Delta

Sporządzony: 20 Marca 2084

Przez: Mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
Przegląd

Atak Obcych przeprowadzony na Mumbai jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.

Powołanie do życia programu "Excalibur" ma na celu zaprojektowanie i stworzenie broni (oraz innych środków nowoczesnego wyposażenia takich jak np. osobiste pancerze), pozwalających na nawiązanie skutecznej i równorzędnej walki z Obcymi. Środki te projektowane są pod kątem podniesienia efektywności żołnierzy w boju oraz zwiększenia ich szans na przetrwanie podczas starcia.

Atak na Mumbai, a także raporty o innych starciach z Obcymi wskazują, że ci ostatni najczęściej obierają za cel rejony o gęstym zaludnieniu. Przeważająca większość dotychczasowych potyczek z Obcymi odbywała się w specyficznych realiach walki w mieście. Nie pozostało to niezauważone w konkluzjach Programu Excalibur, dla potrzeb którego przeanalizowano i wyselekcjonowano uzbrojenie o największej bojowej efektywności w starciu na średnie i krótkie dystanse.

Pochodząca z Czech ministrzelba Blesk 425 (kalibru 12mm), to broń należąca do klasy, którą można bez wahań określić jako „niszową”. Ta nietypowa konstrukcja cieszy się jednak powszechnym uznaniem żołnierzy, którzy mieli możliwość przetestować jej możliwości w walce prowadzonej w warunkach miejskich. Lekkość, poręczność i niezawodność – wszystkie te określenia pasują do niej jak ulał.

Kolejną zaletą Bleska, jak pieszczotliwie wyrażają się o niej nasi żołnierze, jest nadzwyczajna szybkostrzelność – w trybie ognia półautomatycznego strzelba oddaje strzał za pojedynczym pociągnięciem spustu; nie ma w tej chwili na rynku żadnej broni w tej klasie, która choćby zbliżyła się do tego wyniku. W najbardziej rozpowszechnionej wersji kolba została zastąpiona uchwytem w przedniej części strzelby, co pozwala na lepszą kontrolę odrzutu podczas strzelania.

Jeśli chodzi o wady (drobne) tej konstrukcji – zasięg skutecznego ognia (10-20 metrów) jest nieco ograniczony, co wynika z zastosowania dosyć krótkiej lufy. Nie zachwyca również ilość typów amunicji, które mogą być standardowo używane. Magazynek, umieszczony w uchwycie broni mieści 7 ładunków fleszetkowych; niestety, naboje o większych wymiarach (jak np. amunicja podkalibrowa) do niego już się nie zmieszczą.

Podsumowując, warto podkreślić, że niewiele broni na świecie jest w stanie konkurować z Bleskiem 425 jeśli chodzi o siłę ognia. Jest to jedna z najbardziej zabójczych broni krótkiego dystansu.

W specyfikacji wewnętrznej PHALANX opisywana ministrzelba została sklasyfikowana jako CRC-M9.

Sugerowana Doktryna Postępowania

CRC-M9 powinna być rozpatrywana jako broń uzupełniająca podstawowe uzbrojenie żołnierza. Duży odrzut, krótki zasięg i mało pojemny magazynek wykluczają używanie jej jako broni podstawowej. Jednocześnie, potężna siła ognia w specyficznych sytuacjach może być nader przydatna.

Bardziej celna niż CRC-8 SMG, i znacznie groźniejsza niż pistolet P-12, opisywana ministrzelba jest znakomitym uzupełnieniem naszego arsenału.

Dodatki

Brak.
Typ uszkodzeń

Zdolność

Linki