Translation talk:Inter stiletto txt/pl

From UFO:AI
Revision as of 13:13, 2 October 2010 by Bayo (talk | contribs) (moved Talk:Pojazdy powietrzne/Samolot przechwytujacy klasa Stiletto to Translation talk:Inter stiletto txt/pl: Normalize translation pages)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

Specyfikacja techniczna: Samolot przechwytujący, klasa Stiletto

POZIOM DOSTĘPU: CZARNY

Jednostka interwencyjna PHALANX

Dokument techniczny, Kategoria Sigma – tylko do wglądu dowódcy

Sporządzony: 4 października 2026

Przez: Dr Richard Strohm, Dowódca Bazy, PHALANX, Dowództwo Operacji Pacyfiku



Przegląd

Mam przyjemność zawiadomić, iż testy pierwszego seryjnie wyprodukowanego myśliwca przechwytującego nowego typu zostały zakończone i nie odbiegają w niczym od osiągów prototypu. Mam nadzieję, że nie będzie przesadnym stwierdzenie, że może być to najbardziej zaawansowany myśliwiec kiedykolwiek skonstruowany na Ziemi.

Stiletto – bo taka nazwa kodowa została mu przypisana – to jednoosobowy statek powietrzny, skonstruowany w systemie pionowego startu i lądowania, co pozwala mu na operowanie na dowolnym kawałku w miarę płaskiej powierzchni. Potężne turbodmuchawy o zmiennym położeniu poważnie zwiększają jego manewrowość, nawet przy prędkościach ponaddźwiękowych. Wloty powietrza napędzającego je głównego silnika chronione są przez przemyślny system kanałów doprowadzających, jednocześnie filtrujących częściowo pobierane powietrze, by wyeliminować nawet najmniejsze niebezpieczeństwo zassania jakichkolwiek cząstek bądź fragmentów mogących doprowadzić do uszkodzenia śmigieł turbodmuchaw. Ich moc wystarcza nie tylko na podniesienie statku podczas sekwencji startu i posadzenie podczas lądowania, ale także na dokonywanie skomplikowanych ewolucji podczas walki powietrznej (zapas paliwa silnika napędzającego turbodmuchawy wystarcza niemal na dwie godziny ich pracy).

Na pierwszy rzut oka konstrukcja myśliwca klasy Stiletto wydaje się być inspirowana projektami śmigłowców; w rzeczywistości jednak pod wieloma względami takie projekty przewyższa. Dla przykładu, rama i klatka pasażerska zbudowana jest z niezwykle wytrzymałych materiałów, pozwalających wytrzymać przeciążenia powstające podczas przyspieszeń do prędkości ponad 2 Machów. Prędkość przelotowa myśliwca to 1.3 Macha, zaś maksymalna (wymagająca użycia dopalaczy) to 2.1 Macha.

Napędzany potężnymi silnikami Volkot VO-36 myśliwiec z pewnością nie należy do paliwooszczędnych. Ogranicza to jego zasięg do około 2 tysięcy kilometrów, jeśli jednak uda mu się nawiązać walkę, bez wątpienia udowodni swoją przydatność.


Przez niektórych pilotów nazywany żartobliwie “zającem”, Stiletto potrafi wykonywać najbardziej skomplikowane manewry, często będące poza zasięgiem klasycznych myśliwców. Błyskawiczne przewroty, beczki, kontrolowane korkociągi wykonuje szybciej niż najlepsze nawet samoloty przeznaczone specjalnie do pokazów akrobacji lotniczych. Znakomite systemy namierzania celu pozwalają mu przy tym nie tracić celu z oczu.

Pociski rakietowe mogą być montowane na punktach podczepienia pod skrzydłami. Myśliwiec zaopatrzony jest również w radar najnowszej generacji oraz laserowe i optyczne systemy celowania sprzężone z komputerem przetwarzającym dane z obu tych źródeł. Posiada także systemy zakłócające próby namierzania oparte na wykorzystywaniu promieniowania elektromagnetycznego w różnych zakresach fal. Elektroniczne systemy statku zostały zbudowane w systemie modułowym i są w pełni kompatybilne z opcjonalnymi elementami, które mogą być montowane w przewidzianych do tego kompartmentach. Nie należy zapominać jednak, że Stiletto maksymalnie obciążony dodatkowym wyposażeniem traci wiele na szybkości, zasięgu i możliwościach manewrowych.

Pragnę zdecydowanie podkreślić, że nie jest to maszyna przyjazna niedoświadczonym pilotom. Nasi piloci oblatywacze przestrzegają, że przy niewielkich prędkościach myśliwiec jest bardzo trudny w pilotażu.

Myśliwiec klasy Stiletto wymaga jednego Małego Hangaru, posiada jeden dziobowy punkt podwieszenia broni małej wielkości i dwa punkty podwieszenia pod skrzydłami średniej wielkości.


Sugerowana Doktryna Postępowania

Myśliwiec klasy Stiletto jest idealny do przechwytywania statków powietrznych wroga w niewielkiej odległości od bazy. Niestety, nie nadaje się do misji przeprowadzanych w odległości większej niż około 2 tysiące kilometrów od miejsca startu. Możemy pomyśleć o zastosowaniu dodatkowych zbiorników paliwa lub tankowania w powietrzu, ale zastosowanie takich rozwiązań nie będzie łatwe i wymagać będzie dodatkowych badań.

Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, rzecz jasna, na ile Stiletto okaże się skuteczny podczas walki z UFO. Jest to jednak wtej chwili prawdopodobnie najbardziej uniwersalny myśliwiec przechwytujący na Ziemi i niczym lepszym nie dysponujemy.

Dodatki

Komentarz, mjr Paul Navarre, 18 March 2084:

Dowódco, Plany myśliwca przechwytującego Stiletto kompletnie mnie zaskoczyły. Spodziewałem się poczytać troszeczkę o sprzęcie, który nadawać się będzie jako rustykalna ozdoba wiejskiej posiadłości, bądź reklama przydrożnego zajazdu, ale – i piszę to z przyjemnością – mój cynizm okazał się kompletnie nieuzasadnionym. Ta maszynka to prawdziwy skarb – większość obecnie istniejących myśliwców jest może szybsza i bardziej zaawansowana technicznie, ale jeśli chodzi o rodzaje manewrów i szybkość ich wykonywania, Stiletto wciąż bije je na głowę.

Niestety, niezwykła manewrowość tego myśliwca okupiona jest dużymi problemami z niestabilnością podczas lotu przy wolniejszych prędkościach. Oryginalne plany wspominają o tym, ale mam wrażenie, że należy to szczególnie podkreślić. Z drugiej strony, nasi najlepsi piloci powinni sobie dać radę z tą maszyną. To naprawdę jeden z lepszych kawałków fruwającego żelastwa, jakim dysponujemy – nie mam wątpliwości, że wkrótce udowodni swoją przydatność.

Statystyki statku:


Rozmiar: 5m x 11m x 4m

Prędkość przelotowa: 1380 km/h

Prędkość maksymalna: 2230 km/h

Zasięg: 2000 km

Załoga i pasażerowie: 1 osoba załogi

Wyposażenie montowane: 1 dziobowy punkt podwieszenia (mały), 2 punkty podwieszenia pod skrzydłami (średnie), 2 przedziały na dodatkowe wyposażenie, 1 system punktów mocowania pancerza



Linki

Inter stiletto.jpg

See also Vehicles & UFOs