Translation:Grenl txt/pl

From UFO:AI
Revision as of 12:31, 2 October 2010 by Bayo (talk | contribs) (moved Ekwipunek/Broń podstawowa/Granatnik ręczny to Translation:Grenl txt/pl: Normalize translation pages)
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

Specyfikacja techniczna: Granatnik ręczny

POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY

Jednostka interwencyjna PHALANX

Dokument techniczny, Kategoria Delta

Sporządzony: 20 Marca 2084

Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich



Przegląd

Atak Obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.

Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.

Po raz pierwszy zaprezentowany w 2047 roku i ulepszany z upływem lat, brazylijski granatnik RA6 do dziś nie doczekał się konkurencji w swojej klasie. Jego mała waga, powszechnie znana niezawodność oraz szeroki wybór typów amunicji kalibru 25mm czynią go najpopularniejszym ręcznym granatnikiem na świecie.

Magazynek RA6 ma postać obrotowego cylindra, mieszczącego do 9 granatów. Pomimo tego, że czas ich ręcznego załadunku jest dosyć długi, automatyczne podajniki nie są zalecanym dodatkiem do wyposażenia, ze względu na ich rozmiary i ciężar, niemal podwajający wagę samej broni.

Granatnik wyposażony jest w dwa tryby prowadzenia ognia: opóźniony, przy użyciu którego granaty wybuchają po upływie pewnego czasu, oraz pojedynczy - eksplozja następuje po przebyciu określonej odległości. Szybkostrzelność granatnika wynosi jeden strzał na sekundę w trybie pojedyńczym, natomiast w trybie półautomatycznym można używać szybkich trójpociskowych serii, które mogą pokryć dość duży obszar.

Standardową amunicją granatnika RA6 są granaty typu HIT (od angielskiego high impulse thermobaric) kalibru 25 mm, należące do klasy tzw. ładunków termobarycznych, nie zawierających własnego utleniacza i używających tlenu z powietrza. Niszczące działanie broni termobarycznych opiera się przede wszystkim na wytworzeniu potężnej fali uderzeniowej o niezwykle dużym ciśnieniu oraz wysokiej temperaturze, co odróżnia je od konwencjonalnych ładunków wybuchowych (używających własnego utleniacza i rażących odłamkami). Jest to jedna z najbardziej uniwersalnych i efektywnych broni w naszym wyposażeniu. Znakomita jako broń bezpośredniego wsparcia piechoty. W specyfikacji wewnętrznej PHALANX przy opisywaniu granatnika RA6 używamy oznaczenia HPGL.

Sugerowana Doktryna Postępowania

Ręczny granatnik HPGL jest bronią prawdziwie uniwersalną, dzięki czemu znakomicie sprawdza się w różnorakich zastosowaniach taktycznych. Przyzwoity zasięg, dwa tryby prowadzenia ognia (pozwalające na zróżnicowanie jego siły) sprawiają, że jest to broń niezwykle skuteczna tak w walce w terenie z przeszkodami, jak i na otwartej przestrzeni. (W tym drugim przypadku sprawdza się szczególnie automatyczny tryb prowadzenia ognia).

Kolejną wartą podkreślenia możliwością zastosowania granatnika HPGL jest wykorzystanie „efektu odbicia” wystrzeliwanych granatów od przeszkód terenowych podczas walki w terenie zabudowanym, wymaga to jednak od obsługujących granatnik żołnierzy dużej zręczności i zdolności przewidywania.

Nigdy nie należy używać granatnika, jeśli zachodzi niewielkie nawet ryzyko poszkodowania cywili bądź kolegów, którzy mogą znaleźć się w strefie rażenia.

Jeśli sytuacja będzie tego wymagać, granatnik może być załadowany amunicją do walki na krótki dystans, tzw. granatami fleszetkowymi. Pomimo niewielkiego podobieństwa do amunicji wykorzystywanej w strzelbie, często używanej podczas tego rodzaju starć, ze względu na niższą prędkość wylotową fleszetki są nieco mniej groźne, niż ładunki strzelby. Ich zastosowanie pozostaje jednak wciąż dużo lepszym rozwiązaniem, niż użycie standardowych granatów.

Dodatki

Obok karabinów snajperskich i ręcznej wyrzutni rakiet, granatnik HPGL jest jedną z najskuteczniejszych broni w walce z bojowymi robotami Obcych.




Rodzaj uszkodzeń

Zdolność

Linki