Difference between revisions of "Translation:Shotgun micro txt/pl"
m (moved Ekwipunek/Broń dodatkowa/Ministrzelba to Translation:Shotgun micro txt/pl: Normalize translation pages) |
(No difference)
|
Latest revision as of 12:32, 2 October 2010
Specyfikacja techniczna: Ministrzelba
POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY
Jednostka interwencyjna PHALANX
Dokument techniczny, Kategoria Delta
Sporządzony: 20 Marca 2084
Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
Przegląd
Atak Obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowo tworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do tego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.
Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.
Atak na Bombaj, a także raporty o innych starciach z Obcymi wskazują, że ci ostatni najczęściej obierają za cel rejony o gęstym zaludnieniu. Przeważająca większość dotychczasowych potyczek z Obcymi odbywała się w specyficznych realiach walki w mieście. Nie pozostało to niezauważone w konkluzjach Programu Excalibur, dla potrzeb którego przeanalizowano i wyselekcjonowano uzbrojenie o największej bojowej efektywności w starciu na średnie i krótkie dystanse.
Pochodząca z Czech ministrzelba Blesk 425 (kaliber 12 mm) to broń należąca do klasy, którą można bez wahań określić jako "niszową". Ta nietypowa konstrukcja cieszy się jednak powszechnym uznaniem żołnierzy, którzy mieli możliwość przetestować jej możliwości w walce prowadzonej w warunkach miejskich. Lekkość, poręczność i niezawodność – wszystkie te określenia pasują do niej jak ulał.
Kolejną zaletą Bleska, jak pieszczotliwie wyrażają się o tej broni nasi żołnierze, jest nadzwyczajna szybkostrzelność – w trybie ognia półautomatycznego strzelba oddaje strzał za pojedynczym pociągnięciem spustu; nie ma w tej chwili na rynku żadnej broni w tej klasie, która choćby zbliżyła się do tego wyniku. W najbardziej rozpowszechnionej wersji kolba została zastąpiona uchwytem w przedniej części strzelby, co pozwala na lepszą kontrolę odrzutu podczas strzelania.
Jeśli chodzi o wady (drobne) tej konstrukcji – zasięg skutecznego ognia jest nieco ograniczony (10 - 20 metrów), co wynika z zastosowania dosyć krótkiej lufy. Nie zachwyca również ilość typów amunicji, które mogą być standardowo używane. Magazynek, umieszczony w uchwycie broni mieści 7 ładunków fleszetkowych; niestety, naboje o większych wymiarach (jak np. amunicja podkalibrowa) do niego już się nie zmieszczą.
Podsumowując, warto podkreślić, że niewiele broni na świecie jest w stanie konkurować z Bleskiem 425 jeśli chodzi o siłę ognia. Jest to jedna z najbardziej zabójczych broni krótkiego dystansu.
W specyfikacji wewnętrznej PHALANX opisywana ministrzelba została oznaczona jako CRC-M9.
Sugerowana Doktryna Postępowania
CRC-M9 powinna być rozpatrywana jako broń uzupełniająca. Duży odrzut, krótki zasięg i mało pojemny magazynek wykluczają używanie jej jako broni podstawowej. Jednocześnie potężna siła ognia w specyficznych sytuacjach może być nader przydatna.
Bardziej celna niż CRC-8 i znacznie groźniejsza niż pistolet P-12, opisywana ministrzelba jest znakomitym uzupełnieniem naszego arsenału.
Dodatki
Brak.