Difference between revisions of "Translation:Medikit txt/pl"

From UFO:AI
Jump to navigation Jump to search
m (moved Ekwipunek/Dodatki/Apteczka to Translation:Medikit txt/pl: Normalize translation pages)
 
(No difference)

Latest revision as of 12:31, 2 October 2010

Specyfikacja techniczna: Apteczka

POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY

Jednostka interwencyjna PHALANX

Dokument techniczny, Kategoria Delta

Sporządzony: 19 Marca 2084

Przez: kpt. dr med. Helen Floydd, JBR: Dział Medyczny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich




Przegląd

W przeszłości pomoc medyczna na polu walki docierała do rannych na ogół z dość sporym opóźnieniem, co spowodowane było niedostatkami odpowiednio przeszkolonego personelu medycznego. Zapewnienie obecności kompetentnego chirurga wszędzie tam, gdzie w danym momencie jego umiejętności byłyby przydatne, po prostu nie było możliwe do zrealizowania. Zresztą, bez porządnego wyposażenia, które mogło być zapewnione tylko przez szpital polowy, w cięższych przypadkach nawet znakomity lekarz mógł zrobić niewiele więcej niż sanitariusz po krótkim przeszkoleniu, czyli – na ogół – podać końską dawkę środka znieczulającego.

Takie podejście, w dużej mierze wymuszone realiami, przyczyniło się do uratowania wielu istnień podczas II wojny światowej i późniejszych konfliktów; dla najciężej rannych oznaczało ono jednak często wyrok śmierci. Dzięki postępowi medycyny, dzisiaj wielu z najciężej rannych żołnierzy ma znacznie większe szanse na przeżycie niż jeszcze kilkanaście lat temu. Pozwala na to nowoczesny zestaw ratownictwa medycznego, z sentymentu wciąż nazywany "apteczką".

Wyposażona w komputer podłączony do sieci szpitala polowego oraz sprzęt do szybkiej diagnostyki i monitorowania stanu pacjenta (USG, prześwietlenia promieniami Roentgena, EKG – elektrokardiogram i EEG – elektroencefalogram), kontrolująca ciśnienie krwi i tętno, nowoczesna apteczka jest małym cudem techniki ratującym życie. Monitorowanie stanu pacjenta to oczywiście jeszcze nie wszystko; po wkłuciu wenflonu apteczka może precyzyjnie dozować leki przeciwwstrząsowe, stymulujące i przeciwbólowe, co może odbywać się zarówno pod kontrolą lekarza czuwającego w bazie przed monitorem, jak i w sytuacjach krytycznych – przez samą apteczkę, według zgromadzonych w bazie danych schematów postępowania. W komplecie jest także podręczny sterylizator z narzędziami chirurgicznymi, oraz - najbardziej zaawansowana funkcja w zestawie – zbiornik medycznych nanobotów.

Po raz pierwszy opisane w "Lancecie" przez wietnamskich naukowców blisko 30 lat temu, nanoboty doprowadziły do przełomu w medycynie na miarę wynalezienia antybiotyków. Posiadające wielkość kilku mikrometrów w przekroju, nanoboty stanowią dziś podstawę prawie każdej interwencji chirurgicznej. Są w stanie wysterylizować fragment tkanki, nie zabijając jej przy tym, załatać rozerwaną tętnicę, usunąć złogi martwych komórek, i wiele, wiele więcej. Czas ich "życia" w ustroju to zaledwie kilkanaście sekund, ale pojedyncza apteczka pozwala na kilkadziesiąt iniekcji ich porcji, co w zupełności wystarcza na ustabilizowanie stanu rannego. Po wyczerpaniu organicznej mini-baterii nanoboty są bez problemu metabolizowane.

Wspomniana "apteczka", jak widać, to prawie przenośny szpital polowy. Oczywiście, także dzisiaj jak najszybszy transport rannego do prawdziwego szpitala jest ze wszech miar wskazany; jednak po raz pierwszy w historii podręczny zestaw medyczny może ratować życie nawet ciężko rannych żołnierzy.


Sugerowana Doktryna Postępowania

Każdy z żołnierzy powinien być wyposażony w apteczkę oraz przejść podstawowy trening jej obsługi, by właściwie korzystać z oferowanych przez nią możliwości.

Opisywany podręczny zestaw medyczny może być także używany w przypadku, gdy poszkodowany pozbawiony jest świadomości; odpowiedni zestaw stymulujących leków powinien pozwolić na przywrócenie mu przytomności, co może być kluczowe dla szybkości wycofania rannego na tyły.

Poszkodowany powinien trafić na oddział szpitalny w bazie tak szybko, jak będzie to możliwe.


Dodatki

Brak.




Zdolność