Difference between revisions of "Translation talk:Laserrifle txt/pl"
m (moved Talk:Ekwipunek/Broń podstawowa/Karabin laserowy to Translation talk:Laserrifle txt/pl: Normalize translation pages) |
(No difference)
|
Latest revision as of 12:31, 2 October 2010
Hasło UFOpedii
Propozycja
DO: Dowódca Bazy, Dowództwo Operacji Atlantyckich
OD: Dr. Connor, JBR: Dział Biotechnologii, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
DATA: %02i %s %i
TEMAT: Propozycja: Karabin laserowy
Niniejsza propozycja projektu badawczego jest jedną z całego pakietu projektów związanych z rozwojem broni laserowej, który przesłaliśmy na Pana ręce.
Skonstruowanie karabinu laserowego, przewyższającego pod względem efektywności i wygody użycia nasze dotychczasowe bronie szturmowe to jeden z priorytetów badań nad bronią laserową. Wstępne analizy studium wykonalności tego projektu wskazują, że nowy karabin może stanowić doskonale wyważone połączenie siły ognia, celności i zużycia amunicji, będąc przy tym jednocześnie prostym i wygodnym w obsłudze.
Prototyp lasera pracującego w sposób ciągły jest zbyt delikatny, skomplikowany i mało ergonomiczny, by dało zastosować się go na polu walki. Karabin laserowy, pomyślany jako jedna z podstawowych broni szturmowych będzie spełniać podstawowe wymogi broni w tej klasie – musi być łatwy w obsłudze, trwały i możliwie odporny na niekorzystne oddziaływanie wielu nieprzewidzianych na polu walki czynników. Dobrze by było przy tym, gdyby koszt jego produkcji był niższy niż średniej klasy myśliwca. Prototyp lasera opracowany podczas badań nad laserami pracującymi w trybie ciągłym to doskonały punkt wyjściowy do prac nad nowym karabinem laserowym.
Prace ruszą, jak tylko otrzymamy Pańską autoryzację, Dowódco.
--Mjr Navarre
Wynik
DO: Dowódca Bazy, Dowództwo Operacji Atlantyckich
OD: Dr. Connor, JBR: Dział Biotechnologii, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich
DATA: %02i %s %i
TEMAT: Re: Karabin laserowy
Dowódco, zawiadamiam, że prace nad karabinem laserowym zostały zakończone i może być on wdrożony do produkcji. Nowa konstrukcja jest stosunkowo prosta w budowie, a koszty udało się nam obniżyć do poziomu umiarkowanego.
Jeśli chodzi o szczegóły techniczne, bez fałszywej skromności można powiedzieć, że najprawdopodobniej udało się nam skonstruować najcelniejszy karabin szturmowy na Ziemi. Jego lekkość, adaptacyjny system żyroskopów połączony z komputerowo wspomaganym systemem celowniczym, relatywnie duża moc wiązki laserowej – to wszystko połączono w jednej broni, czyniąc z niej naprawdę zabójczą „zabawkę”. Prześlizgnięcie się lasera po celu nie powoduje może nadzwyczajnych zniszczeń (prawdopodobnie trafienie z broni konwencjonalnej może być groźniejsze), ale jeśli tylko żołnierz utrzyma wiązkę w celu przez nieco dłuższą chwilę, efektywność zadawanych obrażeń gwałtownie wzrośnie.
Karabin laserowy jest przy tym wygodny w użyciu, co pozwala na stosunkowo szybką reakcję na wydarzenia zaistniałe na polu walki. Praktycznie zerowy odrzut, daleki zasięg, wyeliminowanie elementów mechanicznych podatnych wcześniej lub później na zacięcia-lista zalet tej broni jest naprawdę długa. Jedynym wrażliwym miejscem tej broni jest układ soczewkujący; ten jednak został znakomicie zabezpieczony i bezpośredni dostęp do niego podczas prowadzenia ognia prowadzi tylko od strony wiązki laserowej.
Znaną słabością broni laserowej jest także problem z koncentracją wiązki w celu, jeśli przechodzi ona przez ogień, chmury dymu, bądź jakiekolwiek inne aerozolowe zanieczyszczenia powietrza. Efekt rozpraszający może wręcz uniemożliwić skuteczne używanie tego rodzaju uzbrojenia, o czym nasi żołnierze powinni stale pamiętać.
Karabin laserowy korzysta ze standardowych pakietów fluoro-deuterowych. Pojedynczy pakiet zapewnia zasilanie na blisko dwie minuty ciągłego prowadzenia ognia.
Każdy z żołnierzy wyposażonych w karabin laserowy powinien mieć przy sobie przynajmniej jeden zapasowy pakiet FD.
--Mjr Navarre