Difference between revisions of "Translation:Flashbang txt/pl"

From UFO:AI
Jump to navigation Jump to search
 
(No difference)

Latest revision as of 12:31, 2 October 2010

Specyfikacja techniczna: Granat ogłuszający

POZIOM DOSTĘPU: ŻÓŁTY

Jednostka interwencyjna PHALANX

Dokument techniczny, Kategoria Delta

Sporządzony: 20 Marca 2084

Przez: mjr Paul Navarre, JBR: Dział Inżynieryjny, PHALANX, Dowództwo Operacji Atlantyckich




Przegląd

Atak Obcych przeprowadzony na Bombaj jasno dowiódł niewątpliwej przewagi technologicznej wroga. Niezdolność wojsk Sprzymierzonych do uzyskania wymiernych efektów bojowych podczas próby kontrofensywy ujawniła poważne słabości dotychczas stosowanych środków uzbrojenia i treningu taktycznego. Kompletne wykrwawienie trzech doborowych batalionów pozwoliło jedynie powstrzymać niewielkie siły obcych, praktycznie nie zadając przeciwnikowi poważniejszych strat. Zadaniem nowotworzonych sił PHALANX będzie zmiana tych statystyk na naszą korzyść; do czego potrzebne będzie wszystko, co dzisiejsza ziemska technologia ma do zaoferowania.

Powołanie do życia programu "Excalibur" miało na celu wyselekcjonowanie najlepszych na Ziemi broni oraz innych środków nowoczesnego pola walki. Podstawowym kryterium wyboru było założenie najwyższej efektywności bojowej podczas starcia z Obcymi.

Granat ogłuszający reprezentuje typ broni służącej przede wszystkim do obezwładnienia i chwilowej dezorientacji przeciwnika. Jedynym efektem detonacji jest oślepiający błysk i potężny huk (stąd rzadziej używana nazwa - granat hukowo-błyskowy); skorupa granatu nie ulega przy tym fragmentacji, pozwalając na jej wielokrotne użycie po uzupełnieniu ładunku.

Każdy, kto znajdzie się w obszarze rażenia granatu, zostaje na chwilę pozbawiony słuchu, cierpi na zaburzenia równowagi i koordynacji oraz (na skutek silnego błysku) utratę ostrości widzenia, trwającą nawet do pięciu sekund. Wszystko to czyni z opisywanego granatu znakomitą broń, pozwalającą na przejęcie inicjatywy podczas ataku na silnie bronione pozycje przeciwnika. Dotychczasowe raporty z użycia granatów ogłuszających podczas walk z Obcymi nie pozostawiają wątpliwości, iż efekty wywołane detonacją dotykają ich w zbliżonym stopniu, co ludzi. Z pewnością jednak różne rasy Obcych reprezentują różne poziomy odporności na oszołomienie wywołane eksplozją.

Dezorientujące działanie granatu może być szczególnie przydatne podczas walki wręcz, pozwalając na uzyskanie kluczowego dla niej efektu zaskoczenia. Przeciwnik obdarzony znakomitym refleksem może podjąć próbę najprostszego przeciwdziałania efektom detonacji granatu ogłuszającego, poprzez zasłonięcie uszu i zamknięcie oczu, na ogół jednak nie będzie miał czasu na uświadomienie sobie, że został zaatakowany. Dane z wspominanych powyżej raportów sugerują również, iż żołnierze Obcych nie mają obeznania z tym typem broni i nie przechodzili treningów uczących ich radzenia sobie z efektami jej użycia. Nawet jednak jeśli ten stan rzeczy ulegnie zmianie, bojowa skuteczność tego typu granatów wciąż pozostanie wysoką.

Zalety granatu ogłuszającego zdecydowanie przeważają nad jego słabościami. Wykorzystywany w walce praktycznie podczas każdego współczesnego konfliktu zbrojnego, niejednokrotnie dowiódł swojej przydatności. Jak na razie, na horyzoncie nie rysuje się nic, co mogłoby przejąć jego rolę w wyposażeniu armii świata.

Sugerowana Doktryna Postępowania

Ze względu na opisane powyżej właściwości granatu ogłuszającego, jego użycie w zastępstwie innych broni o szerokim polu rażenia powinno być rozważone wszędzie tam, gdzie występuje ryzyko poszkodowania cywili.

Jest to broń niezastąpiona podczas szturmów w terenie miejskim oraz każdym innym udostępniającym dużą liczbę osłon i kryjówek. Możliwość dezorientacji przeciwnika i przejęcia inicjatywy powinna być właściwie doceniona.

Dodatki

Nie należy zapominać, że granat ogłuszający jest kompletnie nieskuteczny przeciwko celom mechanicznym.




Rodzaj uszkodzeń

Zdolność

Linki