uforadiant - en to da translation catalogue (612 entries)

en: Processing...
da: Behandler ...

en: Changing Engine Path
da: Ændrer motorsti

en: Loading Map
da: Indlæser kort

en: Saving Map
da: Gemmer kort

en: Loading Model
da: Indlæser model

en: Refreshing Models
da: Opdaterer modeller

en: Loading Textures
da: Indlæser teksturer

en: Loading Shaders
da: Indlæser shadere

en: Autosave
da: Autogem

en: Enable Autosave
da: Aktiver autogem

en: Autosave Frequency (minutes)
da: Autogems frekvens (minutter)

en: Save Snapshots
da: Gem øjebliksbilleder

en: Autosave Preferences
da: Autogems præferencer

en: Snap planes to integer grid
da: Tilpas planer til heltalsgitter

en: Default texture scale
da: Standard for teksturskala

en: Use alternative texture-projection
da: Brug alternativ tekstur-projektion

en: Always use nodraw for new brushes
da: Brug altid nodraw for nye pensler

en: Brush
da: Pensel

en: Brush Settings
da: Penselindstillinger

en: Movement Speed
da: Bevægelseshastighed

en: Link strafe speed to movement speed
da: Forbind strafe-hastighed med bevægelseshastighed

en: Rotation Speed
da: Rotationshastighed

en: Invert mouse vertical axis
da: Omvendt lodret akse for musen

en: Discrete movement
da: Diskret bevægelse

en: Enable far-clip plane
da: Aktiver far-clip-plan

[ctx: Render Mode]
en: Wireframe
da: Gitterramme

[ctx: Render Mode]
en: Textured
da: Tekstur

en: Render Mode
da: Optegningstilstand

[ctx: Strafe Mode]
en: Both
da: Begge

[ctx: Strafe Mode]
en: Forward
da: Fremad

[ctx: Strafe Mode]
en: Up
da: Op

en: Strafe Mode
da: Strafe-tilstand

en: Camera
da: Kamera

en: Camera View Preferences
da: Kameravisningens præferencer

en: Colors
da: Farver

en: Themes
da: Temaer

en: QE4 Original
da: QE4 original

en: Q3Radiant Original
da: Q3Radiant original

en: Black and Green
da: Sort og grøn

en: Maya/Max/Lightwave Emulation
da: Maya/Max/Lightwave-emulering

en: _Texture Background...
da: _Teksturbaggrund ...

en: Grid Background...
da: Gitterbaggrund ...

en: Grid Major...
da: Grid major ...

en: Grid Minor...
da: Grid minor ...

en: Grid Major Small...
da: Grid major lille ...

en: Grid Minor Small...
da: Grid minor lille ...

en: Grid Text...
da: Grid tekst ...

en: Grid Block...
da: Grid blok ...

en: Default Brush...
da: Standardpensel ...

en: Camera Background...
da: Kamerabaggrund ...

en: Selected Brush...
da: Valgt pensel ...

en: Selected Brush (Camera)...
da: Valgt pensel (kamera) ...

en: Clipper...
da: Udklipper ...

en: Active View name...
da: Navn for aktiv visning ...

en: Command
da: Kommando

en: Key
da: Tast

en: Close
da: Luk

en: _Help
da: _Hjælp

en: Bug report
da: Fejlrapport

en: _About
da: _Om

en: _Plugins
da: _Udvidelsesmoduler

en: _View
da: _Visning

en: Hide _Unused
da: Skjul _ubrugte

en: Show All
da: Vis alle

en: Show shaders
da: Vis shadere

en: Fixed Size
da: Fast størelse

en: _Tools
da: _Værktøjer

en: Flush & Reload Shaders
da: Tøm og genindlæs shadere

en: Find / Replace...
da: Find/erstat ...

en: Texture Thumbnail Scale
da: Skala for teksturens miniaturebillede

en: Mousewheel Increment
da: Musehjulets øgning

en: Texture Browser
da: Teksturbrowser

en: Texture Browser Preferences
da: Teksturbrowserens præferencer

en: Window Layout
da: Vinduelayout

en: Detachable Menus
da: Aftagelige menuer

en: Plugin Toolbar
da: Værktøjslinje for udvidelsesmoduler

en: _File
da: _Fil

en: _New Map
da: _Nyt kort

en: _Open...
da: _Åbn ...

en: _Import...
da: _Importer ...

en: _Save
da: _Gem

en: Save _as...
da: Gem _som ...

en: Save s_elected...
da: Gem _valgte ...

en: Save re_gion...
da: Gem _region ...

en: _Refresh models
da: _Opdater modeller

en: E_xit
da: _Afslut

en: _Edit
da: _Rediger

en: _Undo
da: _Fortryd

en: _Redo
da: _Gendan

en: _Copy
da: _Kopier

en: _Paste
da: _Indsæt

en: P_aste To Camera
da: I_ndsæt til kamera

en: _Duplicate
da: _Dupliker

en: D_elete
da: _Slet

en: Pa_rent
da: _Forælder

en: C_lear Selection
da: _Ryd markering

en: _Invert Selection
da: _Vend markering

en: Select i_nside
da: Vælg inde

en: Select _touching
da: Vælg _rørende

en: E_xpand Selection
da: Ud_vid markering

en: To Whole _Entities
da: Til hele _entiteter

en: Shortcuts list
da: Genvejsliste

en: Pre_ferences...
da: _Præferencer ...

en: Vie_w
da: _Visning

en: Toggle Sidebar
da: Skift sidebjælke

en: Toggle EntityInspector
da: Skift EntityInspector

en: Toggle SurfaceInspector
da: Skift SurfaceInspector

en: _Center
da: _Centrer

en: _Up Floor
da: _Op etage

en: _Down Floor
da: _Ned etage

en: Far Clip Plane In
da: Far Clip Plane ind

en: Far Clip Plane Out
da: Far Clip Plane ud

en: Look Through Selected
da: Se igennem valgt

en: Look Through Camera
da: Se igennem kamera

en: Orthographic
da: Ortografisk

en: _Next (XY, YZ, YZ)
da: _Næste (XY, YZ, YZ)

en: XY (Top)
da: XY (top)

en: XZ (Side)
da: XZ (side)

en: YZ (Front)
da: YZ (front)

en: _XY 100%
da: _XY 100 %

en: XY Zoom _In
da: XY zoom _ind

en: XY Zoom _Out
da: XY zoom _ud

en: Show
da: Vis

en: Toggle Grid
da: Skift gitter

en: Toggle Crosshairs
da: Skift trådkors

en: Toggle Sizeinfo
da: Skift størrelsesinfo

en: Show _Angles
da: Vis _vinkler

en: Show _Names
da: Vis _navne

en: Show Blocks
da: Vis blokke

en: Show C_oordinates
da: Vis _koordinater

en: Show Window Outline
da: Vis vinduesomkreds

en: Show Axes
da: Vis akser

en: Show Workzone
da: Vis arbejdszone

en: Show Stats
da: Vis statistik

en: Hide/Show
da: Skjul/vis

en: Hide Selected
da: Skjul valgte

en: Show Hidden
da: Vis skjulte

en: _Off
da: _Sluk

en: _Set XY
da: _Angiv XY

en: Set _Brush
da: Angiv _pensel

en: Set Se_lected Brushes
da: Angiv _valgte pensler

en: M_odify
da: _Ændr

en: Components
da: Komponenter

en: _Edges
da: _Kanter

en: _Vertices
da: _Toppunkter

en: _Faces
da: _Facader

en: Nudge
da: Puf

en: Nudge Left
da: Puf venstre

en: Nudge Right
da: Puf højre

en: Nudge Up
da: Puf op

en: Nudge Down
da: Puf ned

en: Rotate
da: Roter

en: Rotate X
da: Roter X

en: Rotate Y
da: Roter Y

en: Rotate Z
da: Roter Z

en: Flip
da: Vend

en: Flip _X
da: Vend _X

en: Flip _Y
da: Vend _Y

en: Flip _Z
da: Vend _Z

en: Arbitrary rotation...
da: Arbitær rotation ...

en: Arbitrary scale...
da: Arbitrær skala ...

en: _Grid
da: _Gitter

en: M_isc
da: _Div

en: Find brush...
da: Find pensel ...

en: _Print XY View
da: _Udskriv XY-visning

en: _Background select
da: _Baggrundsvalg

en: Tools
da: Værktøjer

en: Check for errors
da: Kontroller for fejl

en: Compile the map
da: Kompiler kortet

en: Show pathfinding info
da: Vis stifinderinfo

en: E_ntity
da: E_ntitet

en: B_rush
da: _Pensel

en: _Entities
da: _Entiteter

en: _Surfaces
da: _Overflader

en: Map Info
da: Kortinfo

en: Job Info
da: Jobinfo

en: Surface Inspector
da: Overfladeinspektør

en: Texture
da: Tekstur

en: Horizontal shift
da: Vandret skift

[ctx: Step width]
en: Step
da: Trin

en: Vertical shift
da: Lodret skift

en: Horizontal stretch
da: Vandret stræk

en: Vertical stretch
da: Lodret stræk

en: Match Grid
da: Match gitter

en: Texturing
da: Teksturering

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Surface Flags
da: Overfladeflag

en: Content Flags
da: Indholdsflag

en: Value
da: Værdi

en: Surface Inspector Increments Match Grid
da: Gitter for overfladeinspektørens øgningsmatch

en: Surface Inspector Preferences
da: Præferencer for overfladeinspektøren

en: About UFORadiant
da: Om UFORadiant

en: <b>GTK+ Properties</b>
da: <b>GTK+-egenskaber</b>

en: <b>OpenGL Properties</b>
da: <b>OpenGL-egenskaber</b>

en: Vendor:
da: Leverandør:

en: Renderer:
da: Optegner:

en: Entity number
da: Entitetnummer

en: Brush number
da: Penselnummer

en: Find / Replace Texture(s)
da: Find/erstat teksturer

en: Replace:
da: Erstat:

en: Within selected brushes only
da: Kun blandt valgte pensler

en: Apply
da: Anvend

en: ESC for default, ENTER to validate
da: ESC for standard, RETUR for validering

en: OK
da: O.k.

en: Cancel
da: Afbryd

en: Fix
da: Ret

en: Will fix all errors, not only the selected ones
da: Vil rette alle fejl, ikke kun de valgte

en: Check Map
da: Kontroller kort

en: Nothing to check in this map
da: Intet at kontrollere i dette kort

en: Map compiling
da: Kortkompilering

en: Check output
da: Kontroller resultat

en: No problems in your map found. Output was:
da: Der blev ikke fundet problemer i dit kort. Resultat:

en: Nothing to compile in this map
da: Intet at kompilere i dette kort

en: Compiles the current map with the mapcompiler
da: Kompilerer det nuværende kort med kortkompileren

en: Sides:
da: Sider:

en: Save
da: Gem

en: Entity Inspector
da: Entitetinspektør

en: Entity List
da: Entitetliste

en: Total Brushes
da: Antal pensler

en: Total Entities
da: Antal entiteter

en: Entity breakdown
da: Entitetnedbrydning

en: Entity
da: Entitet

en: Count
da: Antal

en: Axial
da: Aksial

en: Fit
da: Tilpas

en: Label
da: Etiket

en: Arbitrary scale
da: Arbitrær skala

en: Grid0.125
da: Gitter0.125

en: Grid0.25
da: Gitter0.25

en: Grid0.5
da: Gitter0.5

en: Grid1
da: Gitter1

en: Grid2
da: Gitter2

en: Grid4
da: Gitter4

en: Grid8
da: Gitter8

en: Grid16
da: Gitter16

en: Grid32
da: Gitter32

en: Grid64
da: Gitter64

en: Grid128
da: Gitter128

en: Grid256
da: Gitter256

en: Default grid spacing
da: Gitterets standardmellemrum

en: Grid
da: Gitter

en: Grid Settings
da: Gitterindstillinger

en: UFORadiant failed to start properly the last time it was run.
    The failure may be caused by current preferences.
    Do you want to reset all preferences to defaults?
da: UFORadiant kunne ikke starte korrekt op sidste gang det blev
    kørt. Fejlen kan skyldes nuværende præferencer.
    Ønsker du at nulstille alle præferencer til deres standard?

en: UFORadiant - Startup Failure
da: UFORadiant - opstartsfejl

en: UFORadiant - Console Log
da: UFORadiant - konsollog

en: Engine Path
da: Motorsti

en: Compiler Binary
da: Kompilerens binære fil

en: Paths
da: Stier

en: Path Settings
da: Stiindstillinger

en: Path settings
da: Stiindstillinger

en: Engine Path Not Found
da: Motorstien blev ikke fundet

en: Solid selection boxes
da: Faste markeringsbokse

en: Display size info
da: Vis størrelsesinfo

en: Chase mouse during drags
da: Følg mus under trækninger

en: Update views on camera move
da: Opdater visninger ved flyt af kamera

en: Orthographic View Preferences
da: Den ortografiske visnings præferencer

en: Clipper tool uses nodraw
da: Udklipperværktøjet bruger nodraw

en: Clipper
da: Udklipper

en: Clipper Tool Settings
da: Udklipperværktøjest indstillinger

en: Message
da: Besked

en: Select
da: Vælg

en: Particle
da: Partikel

en: Progress
da: Status

en: Console
da: Konsol

en: Enable Logging
da: Aktiver logning

en: Load last map on open
da: Indlæs sidste kort ved åbn

en: Mouse Type
da: Musetype

en: Right Button
da: Højre knap

en: Activates Context Menu
da: Aktiverer kontekstmenu

en: Mouse
da: Mus

en: Mouse Preferences
da: Musepræferencer

en: Didn't find 'game' node in the game description file '%s'
da: Fandt ikke »spil«-knude i spilbeskrivelsesfilen »%s«

en: This will close UFORadiant and clean the corresponding registry entries.
    Next time you start UFORadiant it will be good as new. Do you wish to continue?
da: Dette vil lukke UFORadiant og rydde de tilsvarende registerposter.
    Næste gang du starter UFORadiant vil den fungere som ny. Ønsker du at fortsætte?

en: Reset Registry
da: Nulstil register

en: UFORadiant Preferences
da: UFORadiant-præferencer

en: Clean
da: Ryd

en: Preferences
da: Præferencer

en: Front Page
da: Forside

en: Interface Preferences
da: Grænsefladens præferencer

en: Interface
da: Grænseflade

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

en: Settings
da: Indstillinger

en: Edit Preferences
da: Rediger præferencer

en: Preference changes require a restart:
da: Præferenceændringer kræver en genstart:

en: GTK version:
da: GTK-version:

en: GTKGL version:
da: GTKGL-version:

en: GLib version:
da: GLib-version:

en: Nothing to generate materials from in this map
da: Intet at oprette materialer fra i dette kort

en: Generate Materials
da: Opret materialer

en: Generate materials from the current map
da: Opret materialer fra det nuværende kort

en: Generate materials
da: Opret materialer

en: 2 button
da: 2 knap

en: 3 button
da: 3 knap

en: Brushes: %d Entities: %d
da: Pensler: %d Entiteter: %d

en: The current map has changed since it was last saved.
    Do you want to save the current map before continuing?
da: Det nuværende kort er blevet ændret siden det blev gemt.
    Ønsker du at gemme det nuværende kort før du fortsætter?

en: Texture Quality
da: Teksturkvalitet

en: Texture Gamma
da: Teksturgamma

en: Texture Render Mode
da: Teksturoptegningstilstand

en: Hardware Texture Compression
da: Udstyrets teksturkomprimering

en: Textures
da: Teksturer

en: Texture Settings
da: Teksturindstillinger

en: BrushExport-Plugin 3.0 by namespace
da: BrushExport-Plugin 3.0 af navnerum

en: Collapse mesh
da: Saml mesh

en: Collapse all brushes into a single group
da: Saml alle pensler i en enkel gruppe

en: Collapse by material
da: Saml efter materiale

en: Collapse into groups by material
da: Saml i materialegrupper

en: Don't collapse
da: Saml ikke

en: Every brush is stored in its own group
da: Hver pensel er gemt i sin egen gruppe

en: Ignored materials:
da: Ignorerede materialer:

en: Use short material names (max. 20 chars)
da: Brug korte materialenavne (maks. 20 tegn)

en: Create (o)bjects instead of (g)roups
da: Opret (o)bjekter i stedet for (g)rupper

en: Create material information (.mtl file)
da: Opret materialeinformaton (.mtl-fil)

en: Nothing to fix in this map
da: Intet at rette i dette kort

en: Map fixing
da: Kortrettelse

en: Close the editor?
da: Luk redigeringsprogrammet?

en: Error saving file.
da: Kunne ikke gemme fil.

en: You must have a selected class to create an entity
da: Du skal have valgt en klasse for at oprette en entitet

en: Cannot change "classname" key back to worldspawn.
da: Kan ikke ændre »klassenavn«-nøgle tilbage til worldspawn.

en: No spaces are allowed in entity keys.
da: Ingen mellemrum er tilladt i entitetnøgler.

en: Console logging
da: Konsollogning

en: Radiant - Runtime Error
da: Radiant - kørselstidsfejl

en: Radiant failed to start properly the last time it was run.
    The failure may be related to current global preferences.
    Do you want to reset global preferences to defaults?
da: Radiant kunne ikke starte korrekt den sidste gang den blev
    kørt. Fejlen kan være relateret til globale præferencer.
    Ønsker du at nulstille de globale præferencer til standarden?

en: Radiant - Startup Failure
da: Radiant - opstartsfejl

en: Radiant - Console Log
da: Radiant - konsollog

en: WARNING: Could not delete game pid at
da: ADVARSEL: Kunne ikke slette spil-pid på

en: You have to save your map before material generation can work
da: Du skal geme dit kort før materialeoprettelsen kan fungere

en: Failed to launch browser!
da: Kunne ikke starte browser!

en: There's already a worldspawn in your map!
da: Der er allerede en worldspawn i dit kort!

en: You have to select some brushes to get the bounding box for.
da: Du skal vælge nogle pensler for afgrænsningsrammen.

en: No selection
da: Ingen markering

en: Background Image
da: Baggrundsbillede

[ctx: Context Menu Action]
en: Connect
da: Forbind

[ctx: Context Menu Action]
en: Fit Face
da: Tilpas facade

en: Open File
da: Åbn fil

en: Save File
da: Gem fil

en: All Files (*.*)
da: Alle filer (*.*)

en: The file specified already exists.
    Do you want to replace it?
da: Den specificerede fil findes allerede.
    Ønsker du at erstatte den?

en: Find Brush
da: Find pensel

en: Radiant - Error
da: Radiant - fejl

en: Choose Model
da: Vælg model

en: Open Wav File
da: Åbn wav-fil

en: Choose File
da: Vælg fil

en: Layout Preferences
da: Layoutpræferencer

en: Pathfinding log file
da: Stifinderens logfil

en: Open an existing map (CTRL + O)
da: Åbn et eksisterende kort (CTRL + O)

en: Save the active map (CTRL + S)
da: Gem det aktive kort (CTRL + S)

en: Undo (CTRL + Z)
da: Fortryd (CTRL + Z)

en: Redo (CTRL + Y)
da: Omgør (CTRL + Y)

en: x-axis Flip
da: x-akse vend

en: x-axis Rotate
da: x-akse roter

en: y-axis Flip
da: y-akse vend

en: y-axis Rotate
da: y-akse roter

en: z-axis Flip
da: z-akse vend

en: z-axis Rotate
da: z-akse roter

en: Select touching
da: Vælg rørende

en: Select inside
da: Vælg inde

en: Select whole entity
da: Vælg hel entitet

en: Select all of type
da: Vælg alle af den type

en: CSG Subtract (SHIFT + U)
da: CSG-udtræk (SKIFT + U)

en: CSG Merge (CTRL + U)
da: CSG-sammenføj (CTRL + U)

en: Hollow
da: Hul

en: Select Vertices (V)
da: Vælg toppunkter (T)

en: Select Edges (E)
da: Vælg kanter (K)

en: Select Faces (F)
da: Vælg facader (F)

en: Clipper (X)
da: Udklipper (X)

en: Filter nodraw
da: Filtrer nodraw

en: Filter actorclip
da: Filtrer actorclip

en: Filter weaponclip
da: Filtrer weaponclip

en: Change views
da: Ændr visninger

en: Translate (W)
da: Oversæt (W)

en: Rotate (R)
da: Roter (R)

en: Scale
da: Skala

en: Resize (Q)
da: Ændr størrelse (Q)

en: Refresh Models
da: Opdater modeller

en: Background image
da: Baggrundsbillede

en: Create material entries for selected faces (M)
da: Opret materialeposter for valgte facader (M)

en: Texture Lock (SHIFT + T)
da: Teksturlås (SKIFT + T)

en: Texture Browser (T)
da: Teksturbrowser (T)

en: Save Image
da: Gem billede

en: Cone...
da: Kegle ...

en: Prism...
da: Prisme ...

en: Sphere...
da: Sfære ...

en: Make _Hollow
da: Lav _hul

[ctx: Constructive Solid Geometry]
en: CSG _Subtract
da: CSG-_udtræk

[ctx: Constructive Solid Geometry]
en: CSG _Merge
da: CSG-_sammenføj

en: Clip selection
da: Klipmarkering

en: Split selection
da: Opdelingsmarkering

en: Flip Clip orientation
da: Vend klip-retning

en: Make detail
da: Lav detalje

en: Make structural
da: Gør strukturel

en: Texture Lock
da: Tekstur lås

en: Copy Face Texture
da: Kopier facadetekstur

en: Paste Face Texture
da: Indsæt facadetekstur

en: Make Hollow
da: Gør hul

[ctx: Constructive Solid Geometry]
en: CSG Subtract
da: CSG-udtræk

[ctx: Constructive Solid Geometry]
en: CSG Merge
da: CSG-sammenføj

[ctx: Constructive Solid Geometry]
en: CSG Subtract (SHIFT + U)
da: CSG-udtræk (SKIFT + U)

[ctx: Constructive Solid Geometry]
en: CSG Merge (CTRL + U)
da: CSG-sammenføj (CTRL + U)

en: _Regroup
da: _Omgrupper

en: _Ungroup
da: _Opdel

en: _Connect
da: _Forbind

en: _Select Color...
da: _Vælg farve ...

[ctx: Filter Menu]
en: World
da: Verden

[ctx: Filter Menu]
en: Entities
da: Entiteter

[ctx: Filter Menu]
en: Translucent
da: Gennemsigtig

[ctx: Filter Menu]
en: Liquids
da: Væsker

[ctx: Filter Menu]
en: Caulk
da: Fugemasse

[ctx: Filter Menu]
en: Clips
da: Klip

[ctx: Filter Menu]
en: Lights
da: Lys

[ctx: Filter Menu]
en: Structural
da: Strukturel

[ctx: Filter Menu]
en: Details
da: Detaljer

[ctx: Filter Menu]
en: Hints
da: Fif

[ctx: Filter Menu]
en: Models
da: Modeller

[ctx: Filter Menu]
en: Triggers
da: Udløsere

en: Invert filters
da: Vend filtre

en: Reset filters
da: Nulstil filtre

en: Save as Obj
da: Gem som obj.

en: Light intensity
da: Lysintensitet

en: Arbitrary sides
da: Arbitrære sider

en: Cubic clip the camera view (\)
da: Cubic-klip kameravisningen (\)

en: Mapped Commands
da: Oversatte kommandoer

en: Recent Files
da: Seneste filer

en: Open Map
da: Åbn kort

[ctx: Last used files count]
en: Count
da: Antal

en: Arbitrary rotation
da: Arbitrær rotation

en: CSG Subtract
da: CSG-udtræk

en: CSG Merge
da: CSG-sammenføj

en: Select _Vertices
da: Vælg _toppunkter

en: Select _Edges
da: Vælg _kanter

en: Select _Faces
da: Vælg _facader

en: Image formats:
da: Billedformater:

en: Yaw Angle
da: Yaw-vinkel

en: Direction
da: Retning

en: Select all of _same type
da: Vælg alle af _samme type

en: Error saving file
da: Fejl ved lagring af fil

en: Prefab
da: Præfab.

en: Image
da: Billede

en: Deselect before insert
da: Fravælg før indsæt

en: Replace current selection
da: Erstat nuværnede markering

en: Prefabs
da: Præfab.

en: Rock...
da: Rock ...

en: Open Sound File
da: Åbn lydfil

en: Select all Faces of same te_xture
da: Vælg alle facader med samme _tekstur

en: Toggle Prefabs
da: Skift præfab.

en: Error during load of map.
da: Der opstod en fejl under indlæsning af kort.

en: Import Map
da: Importer kort

en: Save Map
da: Gem kort

en: Export Selection
da: Eksportmarkering

en: Export Region
da: Eksportregion

en: Select all Faces of same texture
da: Vælg alle facader med samme tekstur

en: Unable to write to file
da: Kan ikke skrive til fil

en: Choose model
da: Vælg model

en: Attribute
da: Attributter

en: Model name
da: Modelnavn

en: Skin name
da: Temanavn

en: Material surfaces
da: Materialeoverflader

en: Total vertices
da: I alt toppunkter

en: Total polys
da: I alt polyer

en: Choose particle
da: Vælg partikel

en: Particle name
da: Partikelnavn

en: Find/replace texture
da: Find/erstat tekstur

en: Extend current selection
da: Udvid nuværende markering

en: Particles
da: Partikler

en: Texture scrollbar
da: Teksturrullebjælke

en: Light Radii
da: Lys radii

en: Force
da: Tving

en: Force Light Radii
da: Tving lys radii

en: Entities
da: Entiteter

en: Entity Display Preferences
da: Entitetvisningens præferencer

en: Choose Directory
da: Vælg mappe

en: Export Selected Brushes to _OBJ
da: Eksporter valgte pensler til _OBJ

en: No Brushes Selected!
da: Ingen pensler valgt!

en: Error
da: Fejl

en: Cannot find language for source viewer
da: Kan ikke finde sprog for kildefremviser

en: The specified file already exists.
    Do you want to replace it?
da: Den angivne fil findes allerede.
    Ønsker du at erstatte den?

en: Shift
da: Skift

en: Space
da: Mellemrum

en: Backslash
da: Omvendt skråstreg

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Terrain...
da: Terræn ...

en: Enable statistics
da: Aktiver statistik

en: <b>OpenGL Extensions</b>
da: <b>OpenGL-udvidelser</b>

en: <b>OpenAL Properties</b>
da: <b>OpenAL-egenskaber</b>

en: <b>OpenAL Extensions</b>
da: <b>OpenAL-udvidelser</b>

en: Could not find the mapcompiler check your path settings
da: Kunne ikke finde kortkompileren så kontroller dine stiindstillinger

en: The snapshot files in %s total more than 50 megabytes. You might consider cleaning up.
da: Filerne med øjebliksbilleder i %s fylder mere end 50 megabyte. Du bør overveje at rydde op.

en: Snapshot save failed.. unable to create directory
da: Kunne ikke gemme øjebliksbillede. Mappen kunne ikke oprettes

en: Autosaving snapshot...
da: Gemmer automatisk øjebliksbillede ...

en: Autosaving...
da: Gemmer automatisk ...

en: No compiled version of the map found
da: Der blev ikke fundet en kompileret version af kortet

en: Didn't find 'game' node in ufoai.game file
da: Fandt ikke »spil«-knuden i ufoai.game-filen

en: XML parser failed ufoai.game
da: XML-fortolker mislykkedes med ufoai.game

en: Abort job
da: Afbryd job

en: Remove selected entities
da: Fjern valgte entiteter

en: Key already used
da: Nøgle allerede brugt

en: Edit
da: Rediger

en: Clear
da: Ryd

en: Failed to create log file, check write permissions in UFORadiant directory.
da: Kunne ikke oprette logfil, kontroller skriverettigheder i UFORadiant-mappen.

en: All Files
da: Alle filer

en: _Pathfinding
da: _Stifinder

en: Map
da: Kort

en: Compile
da: Kompiler

en: Edit UMP
da: Rediger UMP

en: RMA tiles
da: RMA-felter

en: Edit material
da: Rediger materiale

en: Edit terrain definition
da: Rediger terrændefinition

en: Edit map definition
da: Rediger oversættelsesdefinition

en: Play Sounds
da: Afspil lyde

en: Invalid layout type set - remove your radiant config files and retry
da: Ugyldig typesæt for layout - fjern dine konfigurationsfiler for radiant og prøv igen

en: Maps
da: Oversættelser

en: Pathfinding
da: Stifinder

en: Pathfinding Settings
da: Stifinderens indstillinger

en: Show all lower levels
da: Vis alle lavere niveauer

en: Show pathfinding data in 2D views
da: Vis stifinderdata i 2D-visninger

en: Show in 2D views
da: Vis i 2D-visninger

en: Level 1
da: Niveau 1

en: Level 2
da: Niveau 2

en: Level 3
da: Niveau 3

en: Level 4
da: Niveau 4

en: Level 5
da: Niveau 5

en: Level 6
da: Niveau 6

en: Level 7
da: Niveau 7

en: Level 8
da: Niveau 8

en: Show model bounding box
da: Vis modellens afgrænsningsboks

en: Show model normals
da: Vis modelnormaler

en: Could not find the map in any ump file
da: Kunne ikke finde kortet i nogen ump-fil

en: Undo Queue Size
da: Fortryd køstørrelse

en: Undo
da: Fortryd

en: Undo Queue Settings
da: Fortryd køindstillinger

en: Choose Color
da: Vælg farve

en: Movement Speed (game units)
da: Bevægelseshastighed (spilenheder)

en: Discrete movement (non-freelook mode)
da: Diskret bevægelse (ikke-freelook-tilstand)

en: Enable far-clip plane (hides distant objects)
da: Aktiver far-clip-plan (skjuler fjerne objekter)

en: Invert mouse vertical axis (freelook mode)
da: Vend musens lodrette akse (freelook-tilstand)

en: WireFrame
da: Gitterramme

en: Textured
da: Tekstureret

en: Clipper tool uses caulk
da: Udklipperværktøj bruger fugemasse

en: Caulk shader name
da: Fugemassens shadernavn

en: Entity Settings
da: Entitetindstillinger

en: Show light radius
da: Vis lysradius

en: Force light radius
da: Tving lysradius

en: <b>Nothing</b>
da: <b>Intet</b>

en: <b>Select</b>
da: <b>Vælg</b>

en: <b>CameraMove</b>
da: <b>KameraFlyt</b>

en: <b>CameraAngle</b>
da: <b>KameraVinkel</b>

en: <b>NewBrushDrag</b>
da: <b>NyPenselTræk</b>

en: <b>Unknown event</b>
da: <b>Ukendt hændelse</b>

en: <b>Manipulate</b>
da: <b>Manipuler</b>

en: <b>Toggle</b>
da: <b>Skift</b>

en: <b>ToggleFace</b>
da: <b>SkiftFacade</b>

en: <b>Replace</b>
da: <b>Erstat</b>

en: <b>ReplaceFace</b>
da: <b>ErstatFacade</b>

en: <b>CopyTexture</b>
da: <b>KopierTekstur</b>

en: <b>PasteTexture</b>
da: <b>IndsætTekstur</b>

en: <b>Jump to Object</b>
da: <b>Gå til objekt</b>

en: Autosave Interval (in minutes)
da: Gem med dette interval (i minutter)

en: Snapshot folder (relative to map folder)
da: Mappe for øjebliksbillede (relativ til kortmappe)

en: Max Snapshot Folder size (MB)
da: Maks. størrelse på mappe til øjebliksbilleder (MB)

en: No compiler binary set
da: Intet binært sæt for kompileren

en: Map Compiler
da: Kortkompiler

en: Map Compiler Settings
da: Kortkompilerens indstillinger

en: Compiler binary
da: Kompilerens binære fil

en: Compile parameters
da: Kompiler parametre

en: Error checking parameters
da: Der opstod en fejl under kontrol af parametre

en: Error fixing parameters
da: Der opstod en fejl under rettelse af parametre

en: Material generation parameters
da: Materialeoprettelsens parametre

en: New Map
da: Nyt kort

en: You have to select the objects that you want to change
da: Du skal vælge objekterne, du ønsker at ændre

en: Loading map
da: Indlæser kort

en: Show pathfinding information
da: Vis stifinderinformation

en: Didn't find 'game' node in game.xml file
da: Fandt ikke »spil«-knude i game.xml-filen

en: Didn't find attribute '%s' in game node
da: Fandt ikke attribut »%s« i spilknuden

en: <b>Warning:</b>
da: <b>Advarsel:</b>

en: Engine path does not exist.
da: Motorsti findes ikke.

en: Do you want to correct these settings?
da: Ønsker du at rette disse indstillinger?

en: Invalid Settings
da: Ugyldige indstillinger

en: XML parser failed to parse game.xml
da: XML-fortolker kunne ikke fortolke game.xml

en: Path
da: Sti

en: Path Preferences
da: Stipræferencer

en: Installation Path
da: Installationssti

en: Loading textures
da: Indlæser teksturer

en: _Directories
da: _Mapper

en: Clamp texture thumbnails to constant size
da: Klem teksturminiaturebilleder til samme størrelse

en: Constant size
da: Samme størrelse

en: Texture thumbnail scale
da: Teksturminiaturebilledernes skala

en: Uniform texture thumbnail size (pixels)
da: Ensartet størrelse for teksturminiaturebilleder (billedpunkter)

en: License Path
da: Licenssti

en: Texture Tool
da: Teksturværktøj

en: Nearest
da: Nærmeste

en: Nearest Mipmap
da: Nærmeste Mipmap

en: Linear
da: Lineær

en: Bilinear
da: Bilineær

en: Bilinear Mipmap
da: Bilineær Mipmap

en: Trilinear
da: Trilineær

en: Orthographic View Settings
da: Ortografiske visningsindstillinger

en: View chases mouse cursor during drags
da: Visning jager musemarkør under trækninger

en: Show Crosshairs
da: Vis sigtekorn

en: Show Grid
da: Vis Gitter

en: Show Size Info
da: Vis størrelsesinfo

en: Show Entity Angle Arrow
da: Vis entitets vinkelpil

en: Show Entity Names
da: Vis entitetsnavne

en: Show Coordinates
da: Vis koordinater

en: Always caulk for new brushes
da: Altid fugemasse for nye pensler

en: XY Top
da: XY top

en: XZ Front
da: XZ front

en: YZ Side
da: YZ side

en: Exit Radiant
da: Afslut Radiant

en: Compile Map
da: Kompiler kort

en: Nothing that could get compiled
da: Intet at kompilere

en: Nothing to generate materials for
da: Intet at oprette materialer for
